אבטה בריהון ופרויקט "אדיס קן"

אדיס קן – አዲስ ቀን ("יום חדש") – הוא שמו של הפרויקט החדש ומלא הגרוב של הסקסופוניסט והזמר אבטה בריהון והפסנתרן רועי מור.

בריהון הוא מגדולי המוזיקאים ממוצא אתיופי הפועלים בארץ. עוד בילדותו התאהב בצלילי המארש ששמע מהבסיס הצבאי הסמוך לביתו באדיס אבבה; לאחר מכן ניגן בתזמורות ובתיאטראות באתיופיה וליווה יוצרים דגולים כמחמוד אחמד ומולאטו אסטטקה. משהגיע לישראל התחיל שוב מאפס, אך כעבור מספר שנים קיבל גם כאן הכרה כיוצר מרגש ומחונן שנגינתו מושווית לזו של ג'ון קולטריין. מאז הספיק להוביל הרכבים משפיעים כמו "כולומה", אנסמבל "תזטה" ודואו "ראס דשן" ולהופיע בקביעות לצד אהוד בנאי, אריאל זילבר, יוסי פיין ואמנים אחרים.

הפרויקט "אדיס קן" כולו נשמה, בלוז וחיפוש רוחני. בריהון שוזר מוזיקת נשמה יהודית-אתיופית בלחנים מקוריים, מפגיש תפילות נושנות עם במה עכשווית ומשלים זאת בכריזמה ממיסת לבבות ומזמנת מוזות. יחד עם הפסנתרן רועי מור, הבסיסט דוד מיכאלי והמתופף עמיר בר עקיבא הוא מביא לקדמת הבמה חומר מקורי בשילוב עם מוזיקה יהודית-אתיופית שהועברה מדור לדור וטקסטים קדומים ומסתוריים. התוצאה היא מפגש מסעיר בין מסורות אתיופיות עתיקות לבין המורשת של הרכב ג'אז מודרני, הספוגה בהרפתקנות מוזיקלית, בגרוב עמוק וברוח הבלוז.

לאחר שהופיעו על במות בינלאומיות בפסטיבלים בקנדה, דנמרק, ופנמה וכן בפסטיבל ג'אז בים האדום באילת ובפסטיבל ג'אז ירושלים, הם מגיעים להופעה מיוחדת במרפסת של מוסללה.

קצת ממה שהם עושים, כאן:

https://youtu.be/r-nTKqMgPXM

https://youtu.be/wkKOa_cRze8

https://www.youtube.com/watch?v=wkKOa_cRze8&list=PLzPNghaotCrcxQaJxppSylBAiH8weiCa_

 

קרדיט צילום: רונן גולדמן

קבלו תזכורת!

האירוע בכניסה חופשית. מוזמנים להשאיר פרטים ונשלח לכם תזכורת לקראת האירוע :)